Ibuprofen i aspiryna są dostępne bez recepty
Nie. Ibuprofen nie jest aspiryną ani nie zawiera aspiryny. Nazwa chemiczna aspiryny to kwas acetylosalicylowy. Aspiryna jest lekiem generycznym i jest sprzedawana przez kilku producentów pod różnymi markami. Ibuprofen, który jest kwasem izobutylofenylopropionowym, jest również lekiem generycznym sprzedawanym pod różnymi markami, takimi jak Advil.
Zarówno aspiryna, jak i ibuprofen są stosowane w celu łagodzenia bólu i zmniejszania gorączki. Jednak aspiryna jest na ogół nieskuteczna w leczeniu bólu spowodowanego skurczami mięśni, wzdęciami i podrażnieniem skóry. W takich przypadkach ibuprofen jest lepszy niż aspiryna. Aspiryna jest skuteczna w leczeniu bólów głowy i migreny, zmniejszeniu gorączki (choć nie u dzieci) oraz zapobieganiu zawałom serca i udarom u osób z grupy ryzyka.
Zarówno ibuprofen, jak i aspiryna mają działanie przeciwpłytkowe, tzn. Zapobiegają ryzyku zawałów serca i udarów mózgu, poprawiając krążenie krwi w tętnicach, zapobiegając agregacji płytek krwi. Jednak działanie przeciwpłytkowe ibuprofenu jest stosunkowo łagodne i krótkotrwałe w porównaniu z aspiryną. Lekarze często przepisują codzienną niską dawkę aspiryny pacjentom sercowo-naczyniowym zagrożonym zawałem serca.
Wykazano, że codzienne przyjmowanie aspiryny w dawkach od 75 do 325 mg na dobę zmniejsza ryzyko raka, przy dłuższym stosowaniu może przynieść większe korzyści.[3] Kardiolodzy zalecają również codzienną dawkę aspiryny, aby zapobiec zawałom serca. Jednak ze względu na ryzyko krwawienia z żołądka zalecenie to zostało zmienione, tak aby dotyczyło nie tylko ogólnej populacji, ale tylko tych, którzy są już zagrożeni dla zdrowia sercowo-naczyniowego.
Ibuprofenu nie należy mieszać z aminoglikozydami, takimi jak Paromycin, Garamycin lub Tobi. Aspiryny nie należy mieszać z NLPZ (jak naproksen), lekami przeciwdepresyjnymi, takimi jak Celexa i Lexapro, ani alkoholem, ponieważ zwiększa to ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego.
Ibuprofen może zaburzać działanie przeciwpłytkowe małej dawki aspiryny (81 mg na dobę). Może to sprawić, że aspiryna będzie mniej skuteczna (nazywa się to tłumieniem), gdy jest stosowana do zapobiegania atakom serca. Jednak ryzyko to jest minimalne, jeśli ibuprofen stosuje się tylko sporadycznie, ponieważ aspiryna ma stosunkowo długotrwały wpływ na płytki krwi. Amerykańska FDA zaleca, aby pacjenci, którzy używają aspiryny o natychmiastowym uwalnianiu (niepowleczonej dojelitowo) i przyjmują pojedynczą dawkę 400 mg ibuprofenu, powinni podawać ibuprofen co najmniej 30 minut lub dłużej po przyjęciu aspiryny lub ponad 8 godzin przed przyjęciem aspiryny, aby uniknąć tłumienie działania aspiryny.
Należy pamiętać, że to zalecenie FDA dotyczy tylko niskiej dawki aspiryny o natychmiastowym uwalnianiu (81 mg). Skutki interakcji ibuprofenu z aspiryną powleczoną dojelitowo nie są znane, więc może nie być wskazane jednoczesne stosowanie tych dwóch substancji. Jak zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem na temat interakcji tego leku i terminu, w którym należy zażywać te leki. Nonselektywne niesteroidowe leki przeciwzapalne OTC inne niż ibuprofen (takie jak naproksen) należy również postrzegać jako potencjalnie zakłócające działanie przeciwpłytkowe niskich dawek aspiryny.
Potencjalne działania niepożądane ibuprofenu obejmują nudności, krwawienia z przewodu pokarmowego, biegunkę, zaparcia, bóle głowy, zawroty głowy, zatrzymywanie soli i płynów oraz nadciśnienie. Rzadkie działania niepożądane obejmują wrzody przełyku, niewydolność serca, zaburzenia czynności nerek i splątanie. Przedawkowanie może prowadzić do śmierci.
Potencjalne skutki uboczne aspiryny obejmują rozstrój żołądka, zgagę, senność i ból głowy. Poważniejsze działania niepożądane mogą obejmować krwawienie z przewodu pokarmowego, silne nudności, gorączkę, obrzęk i problemy ze słuchem. Aspiryny należy unikać do 1 tygodnia przed zabiegami chirurgicznymi, w tym zabiegami kosmetycznymi, takimi jak zakładanie brzucha lub lifting twarzy. Zaleca się również unikanie aspiryny podczas infekcji grypowej (szczególnie grypy typu B), ponieważ może to prowadzić do zespołu Reye'a, rzadkiej, ale potencjalnie śmiertelnej choroby wątroby.
Dawka dla dorosłych ibuprofenu wynosi od 200 mg do 800 mg na dawkę, maksymalnie cztery razy dziennie. W przypadku przedawkowania należy skonsultować się z lekarzem. Dawka dla dorosłych aspiryny wynosi zazwyczaj 325 mg, którą można przyjmować cztery razy dziennie.
Wnioski z różnych badań naukowych oceniających skuteczność ibuprofenu i acetaminofenu przedstawiono poniżej:
Badanie z 2004 r. Wykazało, że
Ibuprofen 800 mg trzy razy dziennie zmniejszał ból w większym stopniu niż acetaminofen 1 g trzy razy dziennie po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego w znieczuleniu ogólnym. Połączenie acetaminofenu i ibuprofenu nie zapewniało żadnego lepszego efektu przeciwbólowego.
W najnowszym badaniu z 2013 r. Stwierdzono, że
Kombinacje ibuprofenu z paracetamolem zapewniały lepszą analgezję niż którykolwiek z tych samych leków (w tej samej dawce), z mniejszą szansą na potrzebę dodatkowego znieczulenia w ciągu około ośmiu godzin oraz z mniejszą szansą na wystąpienie zdarzenia niepożądanego.
W badaniu opublikowanym w 1996 r. Zbadano skuteczność acetaminofenu i ibuprofenu w leczeniu napięciowych bólów głowy. W badaniu stwierdzono, że chociaż oba leki są skuteczne,
ibuprofen w dawce 400 mg jest znacznie skuteczniejszy niż acetaminofen w dawce 1000 mg w leczeniu tego schorzenia.
W 2004 r. Opublikowano metaanalizę kilku badań, w których stwierdzono, że oba leki były równie skuteczne w zapewnianiu krótkotrwałego uśmierzania bólu u dzieci, przy mniej więcej takim samym bezpieczeństwie. Jednak ibuprofen (Advil) był bardziej skutecznym środkiem zmniejszającym gorączkę.
U dzieci pojedyncze dawki ibuprofenu (4–10 mg / kg) i acetaminofenu (7–15 mg / kg) mają podobną skuteczność w łagodzeniu umiarkowanego do silnego bólu i podobne bezpieczeństwo jak leki przeciwbólowe lub przeciwgorączkowe. Ibuprofen (5-10 mg / kg) był skuteczniejszym środkiem przeciwgorączkowym niż acetaminofen (10-15 mg / kg) po 2, 4 i 6 godzinach po leczeniu.
W innym badaniu, opublikowanym w 1992 r., Zbadano jedynie właściwości zmniejszające gorączkę leków i wyciągnięto podobne wnioski:
Ibuprofen zapewniał większy spadek temperatury i dłuższy czas działania przeciwgorączkowego niż acetaminofen, gdy oba leki podawano w przybliżeniu równych dawkach.
W badaniu przeprowadzonym w 2008 r. Analizowano skuteczność obu leków w łagodzeniu bólu krocza po porodzie. W badaniu stwierdzono, że
Ibuprofen był niezmiennie lepszy niż acetaminofen w 1 godzinę po leczeniu w celu złagodzenia bólu krocza po porodzie bez żadnych skutków ubocznych. Po 2 godzinach ibuprofen i acetaminofen miały podobne właściwości przeciwbólowe.